Poradnik dla Pacjentów stosujących Exogen.

Złamania w obrębie kości przedramienia i ramienia

Ze względu na budowę i dużą ruchomość kości względem siebie w kończynie górnej stosowanie urządzeń wspomagających zrost ma duży sens. Z doświadczenia wiemy iż stosowanie ultradźwięków o niskim nateżeniu przynosi bardzo korzystne efekty skracając czas gojenia kości.  Osoby ze złamaniami w obrębie kończyny górnej głównie pytają o czas stosowania exogenu. Ile mam wypożyczyć zabiegów/impulsów? Odpowiedź nie jest prosta ale doświadczenie podsuwa nam ciekawe rozwiązanie. Chodzi o czas do wykorzystania  pomiędzy konsultacjami lekarskimi. Jest to cztery do sześciu tygodni. W czasie konsultacji lub wizyty zawsze pacjentowi robione jest zdjęcie RTG. Jeśli lekarz w trakcie konsultacji stwierdzi iż zrost jest opóżniony lub niepełny pacjent może wypożyczyć exogen. Stosuje go do następnej konsultacji gdzie robione jest znowu zdjęcie RTG złamania. Na tej konsultacji pacjent z lekarzem mogą podjąć decyzje o dalszym stosowaniu ultradzwięków exogen lub zaprzestać terapii w wypadku poprawy w gojeniu sie kości. Takie rozwiązanie jest możliwe w naszej wypożyczalni. Pacjent zawsze może przedłużyć  czas wypożyczenia. Dlatego  często umawiamy się w ten sposób  z pacjentemi.  Decyzja o zwrocie urzadzenia uzależniona jest od drugiej konsultacji lekarskiej.

Złamanie obojczyka


W przypadku złamania obojczyka prosimy o wcześniejszą informację iż taka kość będzie poddawana zabiegom. Jest to związane z koniecznością wysłania do pacjenta specjalnego naramiennika do podawania ultradzwięków na obojczyk. Naramiennik nie jest dostarczany z zestawem podstawowym do terapii exogenem. Naramiennik posiada dodatkowe obciążenie, które pozycjonuje głowice ultaradzwiękową w miejscu nad złamaniem i nie pozwala się jej przesuwać. Naramiennik widoczny jest na zdjęciu powyżej skrajnie po prawej stronie.

Złamanie kości łódeczkowatej


W przypadku złamania kości łódeczkowatej (Scaphoid fracture) konieczna jest wcześniejsza dokładna lokalizacja złamania lub miejsca wykonanego zabiegu zespolenia. Należy pamiętać iż terapia exogenem w tym złamaniu  wskazana jest w kilku przypadkach: braku zrostu, stawu rzekomego mogącego powstać przy złamaniu bieguna bliższego, szczeliny złamania powyżej 1 mm, przemieszczenia odłamów lub złamania wieloodłamowego tej kości.

Złamanie kości udowej

Wiele pytań od Pacjentów dotyczy możliwości stosowania exogenu po złamaniu kości udowej. Decyzja o wspomaganiu zrostu w takim przypadku powinna być przemyślana i przeanalizowana przez specjalistę ortopedę. Terapia w tym przypadku zależy od wielu czynników: rodzaju złamania, lokalizacji złamania, czasu od złamania, tempa zrostu, zastosowanego materiału do zespolenia kości, wieku chorego, chorób współistniejących ze złamaniem, leków jakie pacjent zażywa, aktywności pacjenta. Biorąc pod uwagę te czynniki i masywność kości udowej zwykle lekarz zaleca terapię codzienną exogenem w ilości od 50- 100 impulsów na miejsce złamania.

Złamania w obrębie podudzia, goleni

Złamanie kości piszczelowej i strzałkowej może wymagać terapii exogenem ze względu na specyfikę unaczynienia i układu mięśniowego w podudziu. Złamanie w okolicy jednej trzeciej dolnej podudzia wraz kostką, gdzie unaczynienie jest gorsze, terapia może być rozszerzona o zabiegi egzogennego stosowania ultradzwięków. Ten obszar złamania prawie zawsze wymaga leczenia operacyjnego poprzez czasowe zespolenie za pomocą gwożdzi, śrób,  płytek lub metody zespolenia gwożdziem śródszpikowym. Zastosowane w tych zabiegach zespolenia i opatrunki gipsowe mogą doprowadzać do zabużeń w ukrwieniu podudzia co wydłuża proces gojenia kości. W obębie stopy i podudzia może rozwinąć sie zespół Sudecka powodując atrofię mięśni i zanik kości z powodu niedokrwienia. Dlatego należy rozważyć stosowanie w/w terapię ultradżwiekami.

Złamanie kości śródstopia

Częstą przyczyną stosowania exogenu jest złamanie w obrębie stopy. Może ono wystąpić po urazie mechanicznym lub może mieć charakter przeciążeniowy np. u sportowców lub ludzi bardzo aktywnych fizycznie: biegaczy, lekkoatletów, tenisistów. Złamanie przeciążeniowe, zmęczeniowe zwykle następuje w obrębie trzonu piątej kości śródstopia. W piątej kości śródstopia może dojść do złamania Jones`a i wtedy dotyczy ono okolicy nasady i przynasady. Wywołuje go ustawienie na brzegu bocznym stopy z jednoczesnym mocnym obciążemiem. Urazowi często towarzyszy wynaczynienie się krwi w tej okolicy i póżniejszy obrzęk wraz z krwiakiem. U ludzi młodych gdzie aparat więzadłowy jest bardzo mocny dochodzi do wyrwania części kości w miejscu przyczepu ścięgna do kości. Takie złamanie nazywa sie awulsyjnym. Zalecana ilość zabiegów to 30 impulsów.

 

System EXOGEN® zapewnia przyspieszenie gojenia się świeżych złamań. Nieodzowny w przypadku braku zrostu lub powolnym zroście kości. Z badań wynika iż urządzenie stymuluje zrost i przyspiesza o 38% gojenie się świeżych złamań. Exogen® zmniejsza ilość  przypadków opóznionego zrostu o 83%.

Exogen oferta
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt

Adres
Medicartro®
mgr rehabilitacji Rafał Piliński
Wypożyczalnia C.P.M
os. Kolorowe 9/40
Kraków